irctr

IRCTR

IRCTR.NET

Artık internete az buçuk bulaşmış ya da sanal âlem hakkında ufak da olsa bilgi sahibi olanlar “Chat” yani internet üzerinden sohbet etmeninin ne olduğu, nasıl bir eylem şekli olduğunu bilir. Chat olgusu internetin yaygınlaşmasıyla birlikte çağımızın en popüler iletişim yolu olmuştur. Öyle ki internetin yeni yeni kulaklara kazındığı 90´lı yılların sonlarında bile Chat siteleri bilinen internet dünyasının en gizemli ortamlarıydı.  Ve o dönemlerde insanlara haliyle ilgi çekici gelmekteydi. İnternet kafelerin yaygınlaşması da o dönemlere denk gelmektedir. Uğradığımız herhangi bir internet kafede bir Chat sitesinde yüzünde anlamsız gülümseme ile klavye tuşlarını aşındıran her yaştan insanı bulabiliyorduk. Bilgisayar ve internetin yoğun bir kullanım alanı olmasıyla bu eğlenceli sosyal iletişim platformu, insanların evlerine kadar girdi. Bununla birlikte eski gizemini yitirse de halen binlerce internet kullanıcısı tarafından ilk dönemlerdeki canlılığını yitirdiğini söylemek pek doğru olmaz. Zira özellikle IRC, diğer sosyal paylaşım alanlarına göre kendisini farklı kılan özelliklere sahiptir.

Bu kısa bilgide de belirtiğimiz gibi IRC Chat, internet üzerinden sohbet olgusunun en eski ve en sade halidir. Kullanıcı bir rumuz belirler ve kendi fotoğraflarını koymadan hızlıca Chat odalarına bağlanıp eğlenceli muhabbetlere yelken açabilmektedir. Kullanıcı, kendisi hakkında herhangi bir bilgi kaydetmek zorunda da değildir. Kendisi tamamen maskelidir ve konuşmak istediği kişi hakkında da bir bilgiye sahip değildir. Selam verdiğiniz zaman karşılık alınabilecek, kişi hakkında yazışma yoluyla cevap olarak bilgi toplanabildiği, saygı çerçevesinde ya da espri ağırlıklı ilerleyen sohbetlerle yeni dostluklar edinebilecek IRC´de oldukça keyifli anlar yaşanabilmektedir. IRC kanallarında bir süre kayda değer nitelikte Chat yapan kullanıcılar kanal müdavimleriyle dostluğun derinliğini dolayısıyla arttırarak, çevrim içi durumdayken ortakyazışma ortamında hal hatır sorulur dereceye gelebilmektedir. IRCTR.NET de geçirilecek eğlenceli sohbetlerin tam ortasında bulunmaktadır.

IRC Chat türünü sağlayan IRCTR.NET içerisinde kim olduğunuz önemli değildir ve başlangıçta kimse kimsenin kim olduğu hakkında en ufak fikirleri yoktur. Herhangi kişi üstünlük göstergesi olan belli bir özellik belirtmek zorunda olmaz. Amaç da zaten ilgi alanlarınıza göre ayrılmış gruplar, kanallar aracıyla kişilerle birebir ya da ortak platformda diğer kullanıcılarla yazışarak sohbet ortamı oluşturmaktır.

Günümüzde popüler hale gelmiş Facebook gibi paylaşımlı siteler bazı kesimin adeta elini ayağını bağlamıştır. Bunun en büyük sebebi bu gibi sosyal paylaşımlı sitelerde tanımadığımız kişilerle tanışıp, kaynaşma olanağının çok kısıtlı olması. O yüzden bu tür internet kullanıcıları için IRCTR.NET, paylaşım sitelerinden farklı olup, bu insanların ihtiyaçlarını giderebileceği ve sohbet ortamını, eğlenceli muhabbetler ve belki de aradığı aşkı, sevgiyi bulabileceği sosyal tabanlı Chat ortamı sağlamıştır.

IRCTR.NET sadece sosyal becerileri olmadığı, yalnızlık temelli ihtiyaçlarını gidermek ya da karşı cinsle tanışıp kaynaşmak için gelenlerin buluşma adresi değil. Her türde konulara sahip kanalları bulabileceğiniz IRC Chat ortamında edebiyattan, spora kadar fikir alışverişinde bulunup bilgi edinebilirsiniz. Karşılıklı saygı çerçevesinde karşılıklı ilişkilerin yürütüldüğü, hoşça vakit geçirebileceğiniz IRCTR.NET´e herkes davetlidir.

Tabi ki bütün bunlara rağmen karşınızdaki kişi hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığınızdan dolayı dikkatli olmanızda fayda var. Hatta bu konuda uyarabiliriz. Kendisini olduğundan daha havalı, ilgi çekici, ekonomik düzey bakımından zengin sayılabilecek kadar farklı tanıtan bir kişi, başka bir kullanıcıyı dolandırabilir. Bu sadece IRC ortamında olan bir şey değil, sanal âlemin sohbet tabanlı her bucağında olabilen bir olaydır. O yüzden kullanıcıların bu tür kişiler karşısında daha dikkatli olması gerekmektedir.