istanbul-sohbet

İstanbul Sohbet

Büyük Şehir İstanbul Sohbet İçin Yeni Bir Şans

Anlatıma başlarken, bu terimin kendisini tanımlamak gerekirse, sohbet yakınlık belirten bir dil ile kurulan karşılıklı iletişimdir. Samimiyet ve arkadaşlık üzerinden kurulan sohbet insanların iyi vakit geçirmek için yaptıkları aktivitelerin başında gelir. Kendilerinden bahsetmek, karşılarındaki kişiyi tanımak ve anlamak, iletişim dediğimiz ihtiyacı karşılamak için her gün belki de üzerinde hiç düşünmeden gerçekleştirdiğimiz bir eylemdir sohbet.Sohbet bir tür olarak hem sesli hem de yazılı şekilde gerçekleşebilir. Temelde sadece iki veya daha çok kişiyi barındıran karşılıklı iletişim türü olarak tanımlanabilir. Genelde sohbet denildiğinde akla ilk önce yan yana olan kişilerin konuşması gelse de bugün sohbet pek çok başka iletişim aracı ile de sağlanabilmektedir. Akıllı telefonlar hem sesli hem de görüntülü konuşmalara izin vermektedir, benzer şekilde bilgisayarlar tanıdığınız veya tanımadığınız pek çok kişiyle yazılı, sesli veya görüntülü sohbeti olası kılmaktadır. Böyle bir internet çağında hemen hemen herkesin sadece internette tanıyarak konuştuğu arkadaşları vardır. Hatta zaman zamana internette tanışmış çiftlerin hikâyeleri kulaklarınıza çalınabilir. İlk önce sohbet odaları daha sonra ise sosyal medya üzerinden yükselen bir eğilim olarak görülebilir bu yüz yüze olmayan sohbet şekli. Yazım şekli olan sohbet de aynı sesli olanı gibi samimi bir konuşma havası taşır. Her türünde ifade sırasın birinci ve ikinci tekil şahıslarla hitap edilir kişilere. Bu da aradaki yakınlık hissini katlar doğal olarak.

Örneğin; büyük şehirlerde insanlarla yakın sohbetler kurulması daha zordur örneğin İstanbul sohbet için çok da doğru ortama sahip denilemez. Böyle kozmopolit ve büyük şehirler insanların tanışmasına ya da birlikte uzun zaman geçirmelerine pek de izin vermez. Komşular birbirini tanımaz ya da okuldaki sıra arkadaşınız en yakın arkadaşınız olu vermez hemen. Genel bir güvensizlik havasının yanı sıra büyük şehir karmaşasının getirdiği karışıklık içinde edinilen yakınlıkların bile kaybedilmesi olasıdır. Dolayısı ile İstanbul sohbet açısından, özellikle de samimi sohbet açısından zayıf bir alan. Fakat insanların sohbet etmeye, iletişim ve yakınlığa olan ihtiyacı böyle mazeretlerle susturulamaz. Böyle durumlarda da insanlar çareyi güvenli sanal arkadaşlıklarda aramaya başlayabilir. Bu açıdan sanal sohbet odalarında İstanbul sohbet başlıklı pek çok grup konuşması ile karşılaşılabilir.

Tüm bunlar sebebiyle internette yapılan sohbetin faydaları pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Çevirim içi sohbet birçok sebepten dolayı kullanan kitle açısından kıymetlidir. İlk sebep tabii ki internet üzerinden insanlarla konuşabilmektir. Örneğin İstanbul sohbet açısından tatmin etmediği zaman kişi kolaylıkla Türkiye’nin bir başka köşesi ile iletişime geçebilir hatta bir başka ülkede kendine sohbet arkadaşları edinebilir. Bugün akıllı telefonların varlığı ile bu bilgisayarların taşıyabileceğinden çok daha öteye taşındı. Çünkü böylece başka ülkelerden arkadaş edinen insanlar için yer sınırlaması kalktığı gibi zaman sınırlaması da kalkmış oldu. Her yerle anında haberleşebilmek çağın en büyük imkânlarından ve insan ilişkilerine olan etkisi de kesinlikle yadsınamaz. Bir diğer sebep de kullanan kişilerin kişisel özelliklerinde yatıyor olabilir. Örneğin çok utangaç ya da içe dönük kimseler gerçek dünyada kolay kolay sohbetlere katılamaz fakat aslında bunu isterler. Böyle durumlarda ne söyleyeceklerini tartarak yazabilecekleri klavyeleri arkasında, hızla konuşmaları gerekmeden  rahatça sohbet edip arkadaş edinebilirler. Zaten pek çok sohbet sitesi de arkadaş edinme kavramı çevresinde yükselmiştir. Üstelik internet ortamı konuşmaya başlamadan önce ilgi alanlarınıza ve yönelimlerinize göre bir sohbet etme şansı verir insanlara bu da çok daha akıcı ve eğlenceli bir sohbet ortamı yaratacaktır sonunda.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?