sohbette-konu-bulmak

Sohbette Konu Bulmak

Sohbet Ederken Konu Bulmak Çok Önemli

İnsanların günlük yaşantısında birbirleri ile iletişime geçmemeleri mümkün değildir. Aslen bir zaruret olan insanların birbirleri ile iletişime geçme konusu insanların konuşma yeteneği gibi en büyük özelliklerinden kaynaklanmaktadır.Bazen istek ve şikayetlerin dile getirilmesi, ihtiyaçların anlatılması bazen de konuşarak, anlatarak bir rahatlama işlevi görmektedir.İnsanların birbirleriyle sohbet ettikleri birçok mecra bulunmaktadır.Günlük hayatta aile ve samimi olunan arkadaşlarla yapılacak sohbetler daha samimi bir ortamda ve daha içten konuların geçtiği sohbetler olmaktadır.Bunun yanında iş hayatında insanların sürekli olarak birbiri ile iletişime geçmeleri yine sohbet etme zaruretini doğurmaktadır. Çalışma hayatında veya iş yerinde yapılacak sohbetlerde elbette ki konuşma şeklinin, hitap şeklinin ve konuların çok daha farklı olması gerekmektedir.Ayrıca insanların yeni tanıştığı kişilerle de iletişime geçmeleri gerekmektedir.Kendilerini tanıtabilmek ve karşısındaki insanı tanıyabilmek için sohbet etmek durumundadırlar. İnsanların konuştukları kişilerin statüsüne ve yakınlık durumuna göre sohbet ederken konu bulmak da değişmektedir.

Yakın çevre ile yapılacak sohbetlerde konular birbirinden çeşitli olabilmektedir.Yakın çevre ile yapılan sohbetlerde samimiyet derecesine ve kişilerin ilgi ve alakaları çerçevesinde birçok konu bulunabilmektedir.Aile arkadaşlar veya yakın çevre ile yapılan sohbetlerde de konu bulmak çok daha kolay olabilmektedir.Mesela bir futbol maçından bahsetmek veya havadan sudan diye tabir edilen konularda sohbet etmek mümkün olabilmektedir. Özellikle aile içinde yapılan sohbetlerde konu bulmak çok daha kolaydır.İnsanların birbirlerini uzun yıllardır tanıyor olması hangi konulara ilgi ve alaka gösterdiklerinin çok iyi derecede biliniyor olması sohbet ederken konu bulmak için büyük avantaj sağlamaktadır.Bunun yanında çalışma hayatında yapılacak sohbetlerde konu bulmak biraz daha zor olabilmektedir. Sohbet edilecek kişilerin statüleri ve yakınlık dereceleri büyük önem taşımaktadır. Çalışma hayatında iş arkadaşları veya üst statüdeki kişiler ile yapılacak sohbetler için sohbet ederken konu bulmak özen gerektirmektedir.Gereksiz samimiyet içeren konuşma üslupları ve konular sorun yaratabilir.Bu sebeple genelde iş kolları ile alakalı veya çok fazla samimi bir üslup gerektirmeyen gündelik hayat konularından konuşulması yerinde olacaktır. Çalışma hayatında değişik iş kollarında müşteriler ile iletişime girmek ve sohbet etmek gerekmektedir.Bu durumda yapılacak sohbetlerde firma temsil edileceğinden çok özenli davranılması faydalı olacaktır.İnsanların tanıdıkları ve daha önce sohbet ettikleri kişilerin dışında yeni insanlarla tanışarak iletişime girmeleri gerekebilmektedir. Yeni bir insanla tanışınca da onun hakkında herhangi bir bilgiye sahip olunmamaktadır. Bu sebeple ilk kez iletişime geçeceğiniz biriyle yapılacak sohbetler oldukça önem kazanmaktadır.Hem karşınızdaki insanı iyi derecede tanıyabilmek hem de kendinizi iyi derecede ifade edebilmek için yeni tanışılan biriyle sohbet ederken konu bulmak zor olabilmektedir. Bu durumda uygulanacak en iyi yöntem olabildiğince kendinizi tanıtma ve karşıdaki insanı tanıyabilmek için sorular sormak olacaktır.Bununla beraber ilgi alanlarını tespit ederek bu konular üzerinden sohbet etmek yerinde olacaktır.

İnsanlar yakın çevresi, aile, arkadaş veya akraba sohbetlerinde konuşacak konu bulmak ile iş hayatında veya yeni tanışacakları kişiler ile sohbet ederken konu bulmak farklı zorluklar içermektedir.Bu zorlukların yanında doğru anlayabilmek ve anlaşabilmek için yakınlık derecesi ve samimiyet seviyesi çerçevesinde uygun konu seçilmesi herhangi bir sorun yaşanmamasına fayda sağlayacaktır.İnsanların doğru tanınabilmesi ve doğru anlaşılabilmesi için sohbetin geçtiği ortada ve sohbete bulunacak kişilerin durumuna göre uygun konuların seçilmesi gerekmektedir. Her konunun herkesle konuşulamayacağı aşikârdır. Bu sebeple ev ortamında, arkadaş ortamında veya iş yerinde sohbet ederken çok farklı konulardan bahsedilmesi gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?