chat odaları

Chat Odaları

Chat Odalarını Kullanmaya Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Chat odaları, günün herhangi bir saatinde üye olmadan kolayca giriş yapabileceğiniz internet adresleridir. Herhangi bir rumuz girmenize gerek yoktur. Özgüveni düşük ve içine kapanık insanlar kendi kimliklerini ekspoze etmeden anonim bir kimlik ile toplumsal herhangi bir kaygı duymadan sohbet edebiliyorlar. Chat odaları insanların birbirlerinin cevaplarını görebildiği ve cevaplaya bildiği yerlerdir. Her dakikada bir insan eklenir. Farklı kültürler ve ülkelerden binlerce genci buluşturan chat odaları bulunmaktadır. Bu odaların yaş ortalaması 15 ila 20 arasında değişiklik göstermektedir.

Sanat ve kültür paylaşımları yapılması üzere düzenlenen evrensel chat odaları da bulunmaktadır. Bu odalarda insanlara bir şeyler katabilecek topikler belirlenir ve bunlar üzerinden konuşma başlatılır. İngiltere’de öğrencilerin öğretmen gözetiminde farklı ülkelerden insanlar ile etkileşime geçmeleri ve siyasi konularda tartışmaları üzere yapılan bir çalışma bulunmaktadır. Kültürlerin iç içe olmasını sağlamak ve evrensel barışa katkıda bulunmak üzere chat odaları ideal duraklardır. Hatta bu öğrenciler danışmak istedikleri konunun uzmanları ile internet üzerinden söyleşi gerçekleştirebilmektedirler. Fakat sohbet odaları genellikle eğitim ile ilgili konularda tartışmak üzere tercih edilmezler. Özellikle cinsel istekler için ziyaret edilen bu odalarda yaş sınırlamalarının olması şarttır. Sıkça çocuk istismarlarına rastlanan bu gibi odalarda zararlı görülen birey Chat odasından uzaklaştırılmalı veya kişi ihbar edilmelidir. Özellikle çocukların hassas oldukları konulara ilgi göstererek çocukların onlara ilgi ve şefkat duygusu beslemelerini beklerler. Çocukları ve gençleri en zayıf yerlerinden yakalarlar. Sohbet odalarında tehlike yaratan sadece bu gibi insanlar değildir. Her türlü konuşma ve hareket biçimine sahip insan sohbet odalarında karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple sohbet odaları kullanmaya başlamadan önce nasıl bir sohbet biçimi aradığınız büyük önem taşımaktadır. Sanatsal, cinsel, güncel, medya ve bunlar gibi her konuda topik bulabileceğiniz etkin ve değişken yapıdaki topluluklardır. Çeşitli insan tipleri vizyonunuzu geliştirecektir. Fakat sohbet odalarının zararlı etkileri bilinmeden kullanılmaya başlaması durumunda bilinçsizlik sonucunda yanlış yollara sürüklenebilirsiniz. Bu odalarda herhangi bir kural bulunmadığından dolayı istediğiniz her şeyi konuşabilir, kimliğinizi gizleyebilir ve yeni insanlar tanıyabilirsiniz. Herhangi bir konu hakkında cevap bulmak isterseniz bu odalardan faydalanabilirsiniz.

Bu uygulamalar sırasında herhangi bir ücret talep edilmez. Sınırsız olarak konuşabilirsiniz. Sohbet kuşkusuz gelişmenin en güzel yoludur. Sosyalleşme güçlüğü çeken kullanıcıların gerçek hayatlarını da etkileyebilecek bir etkinliktir. Sizin karşıdaki insana güven duymadığınız gibi karşıdaki insanda size güven duymamaktadır. Önyargılarınızı yıkmanız kaliteli bir sohbet yakalamanız için yapmanız gereken bir davranıştır. Sohbet odası sayfalarından sohbet hakkında bilgi alabilir ve sohbetin kalitesini öğrenme fırsatı yakalayabilirsiniz. Sohbetin gidişatını beğenmediğiniz takdirde kolayca sohbetten çıkabilirsiniz. Sizi sohbet aracılığı ile rahatsız edenlerin size ulaşma imkânları yoktur. Bu sebeple korkmanızı gerektirecek herhangi bir durumun oluşması zordur. Site kalitesine göre sohbet içeri farklılık göstermektedir bu sebeple hangi konular üzerinde sohbet oluşturmak istediğinizin site kalitesi ile ilgisi vardır.Reklam amaçlı yarar sağlamak üzere gireceğiniz bu siteler size herhangi bir kazanç sağlamayacağından kullanılması tavsiye edilmez. Bu tarz odalarda başka insanlar ile konuşamayacağınız özel konularınızı konuşabilir ve sohbet odasındaki diğer insanların tavsiyelerini alabilirsiniz. Fakat yine de sırlarınızı başka insanlar ile bu şekilde paylaşmamanız önerilir. Sohbetin içindeki yerinizi ve sohbetin gidişatını anlamaya çalışmalısınız bu sizi olası rahatsızlıklardan korur

Günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte haberleşmek daha kolay hale gelmiştir. Yeni insanlarla tanışmak ve vizyonunuzu geliştirmek üzere size yararı dokunacak sohbet odalarını tercih etmeniz tavsiye edilir.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?