chat yap

Chat Yap

Chat Yap

Sohbet iki veya daha çok kişinin yakınlık ifade edecek şekilde iletişim kurması olarak açıklanabilir basitçe. Yaygın şekilde bilindiği gibi hem yazılı hem de sözlü olarak sohbet edilebilir. Sözlü sohbet genellikle karşılıklı olmayı gerektiren bir durumken yazılı sohbet uzak yerlerden de yapılabilmektedir. Bu bağlamda pek çok sohbet sitesi üzerinden ya da sosyal medya yoluyla tanınan veya tanınmayan kişilerle sohbet edilebilir. Tabii ki artık bugün geldiğimiz noktada teknolojinin de yardımıyla uzakta olunsa bile karşılıklıymışçasına sohbet etmek de mümkün. Bir kamera ve mikrofon yardımıyla kişiler birbirlerinin söylediklerini duyabildikleri gibi yüzlerini ve ifadelerini de görebilirler. Çoğu zaman ifadeleri görebildiğimizde daha kolay ve net iletişim kurmuş oluruz fakat yazlı sohbet de gerekli ihtiyaçları fark ederek kendini her gün yenilediğinden artık video, resim, animasyon ve emoji diye tabi ettiğimiz “duygu durum resimleri” ile yazılı halde de karşılıklı kadar iyi ifade edebilmeye başladı insanlar kendilerini artık.

1990’ların sonundan beri “chat” kelimesi en büyük arama motorlarında “chat yap” “chat sohbet” “görüntülü chat” gibi kalıplarla her gün yüzlerce kez aranmaktadır. Bu eğilim sosyal medyanın yükselişine rağmen günümüzde de hala devam etmektedir. Bu da sohbet sitelerinin belki de sosyal medya sitelerinin sağlayamadığı bir ihtiyacı giderdiğini düşündürebilir. Aslen İngilizce olan chat kelimesi dilimizin gündelik kullanımına az çok girmiştir yıllar içinde. Chat kelimesinin Türkçe’deki tam karşılığı sohbet kelimesidir. Bu sebeple Türkiye’nin sanal tanışma ve konuşma ortamları, sohbet odası olarak adlandırılmıştır zaten. Genel anlamda bakacak olursak tam tanımı internet üzerinden öteki insanlarla konuşmak olarak verilebilir. Anlaşıldığı üzere chat ya da sohbet temel bir ihtiyaç. Fakat chat yap demek kolay, peki ama bunu nasıl yapmalı. Bugün teknolojinin gelişimi tüm insani ilişkileri etkilediği gibi sohbeti de etkiledi tabii ki. Artık kart atmanın yerini mesaj atmak aldı, mektup göndermek e-mail atmaya dönüştü, telefon etmek bile görüntülü arama olarak yeniden tanımlandı neredeyse. Bu gelişmeler karşılıklı iletişimin açıklığını dolayısıyla olumlu şekilde etkilemektedir çünkü iletişim sadece ses duymak ya da aylar süren aralıklarla yazılı bir haber almaktan çok daha nitelikli hale gelmiştir. Öte yandan yüz yüze iletişim niteliksizleşmiş, gündelik hayatta yeni insanlarla tanışarak samimi sohbetler etmek neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Bu yüzden her hafta binlerce kişi internet sayfalarında gördüğü chat yap linkini takip ederek sohbet sitelerine yöneliyor. Bu tür sohbet sitelerinin pek çok yararı sayılabilir. Örneğin artık sadece bilgisayarlara bağlı kalmadan gidilen her yere götürülen telefonlarda dahi kullanabilmek cebinde taşıyabileceğiniz bir sohbet arkadaşınız olması gibidir. Sohbet sitelerinde gezinmenin bir başka artısı da gittiğiniz ve gitmediğiniz her yerde arkadaş edinmeye olanak sağlamasıdır. Bu şekilde farklı bir dil ve kültür öğrenilebilir ve hatta dünyanın çeşitli yerlerinde sizi ağırlamaya hazır evler bulunabilir.

Bunlara ek olarak sohbet siteleri her zaman aynı sizin gibi o chat yap linkini takip ederek gelmiş ve konuşmak isteyen yüzlerce kişiyle doludur. Yani her gün, günün her saati garip karşılanmadan sohbet edebileceğiniz birilerini bulmak ve içinizi dökerek rahatlamak ya da birlikte gülüp eğlenmek mümkündür. Tabii ki önemli bilgiler vermeden ya da cismen buluşmaya karar vermeden önce karşınızdaki kişiyi tanıdığınızdan ve güvendiğiniz den emin olmalısınız. Gündelik hayatta birisiyle tanışmaktan pek farkı olmasa a özellikle yüzlerinin görülmeyeceği durumda bazı insanlar takma isimlerin arkasına gizlenerek sıkıntılı durumlara sebep olabilir. Bu yüzden internette tüm bunları göz ardı etmeden sohbet etmek gerektiği de unutulmamalıdır.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?