mirc

mIRC

Mirc

İnsanların en büyük özelliği birbirleri ile kolaylıkla iletişime geçmeleri ve konuşarak birbirleriyle iletişim kurmalarıdır. Bu özellik aslında bir mecburiyettir. İnsanların birbirleriyle konuşması, isteklerini ve şikâyetlerini dile getirmesi, yeni insanlarla tanışabilmesi en çok ihtiyaç duyduğu durumlardır. Bu sebeple insanlar tarih boyunca birbirleriyle iletişim kurarak görüş ve düşüncelerini birbirlerine aktararak çok büyük gelişmelere sebep olmuşlardır. İnsanların etkileşim içinde olmak istemeleri gelişen teknolojinin de en çok ilgilendiği konulardan bir tanesini oluşturmaktadır. Aslen insanların etkileşim içinde olmalarının bir ürünü olan teknolojide İnsanların bu iletişimini daha fazla arttırmak için kullanılmaktadır. Genel olarak bakıldığında zaten internetin icadı da insanların uzak mesafelerden çok daha kolay bir şekilde birbiriyle iletişim kurmalarını sağlamaktır. Bu sebeple internet üzerinden insanların etkin bir şekilde iletişime geçmesini sağlamak için sohbet edebilecekleri birçok platform ve program oluşturulmuştur.

İnsanların İnternet üzerinde karşılıklı olarak veya grup olarak sohbet edebilmelerini sağlayan platformları veya programların en önemlilerinden biri aslen bir program alan mirc dünya üzerinde internet vasıtasıyla sohbet etmek için en çok kullanılan programlarda birisidir. Dünya üzerinde insanların İnternet üzerinden kolaylıkla sohbet edebilmelerini sağlaması sebebiyle bu konuda en çok kullanılmış ve en popüler programdır. Bu sebeple mirc İnternet üzerinden sohbet edilmesini sağlayan programların atası olarak kabul edilmektedir. Mirc irc sunucularına bağlanmak amacıyla geliştirilmiştir. IRC bir kısaltmadır ve İngilizce açılımı internet relay chat’dir. Türkçe karşılığı ise internet aktarımlı sohbet demektir. Dünyanın herhangi bir yerinden insanların katılıp konuştuğu daha doğrusu yazıştığı sanal bir buluşma noktasıdır. IRC sunucuların hepsi birbirine bağlıdır. Bu sayesinde binlerce IRC kanalında, yüzlerce IRC sunucularına ya da sadece bir kişiye özel olarak sohbetleri dünyanın neresinde olursanız olun katılabilme imkanı sağlamaktadır. İşte bu sebeple IRC sunucularına bağlanmak için bazı programlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Mirc Nasıl Kullanılır

Bu programların en popüleri ve en çok kullanılanı mirc programıdır. Kodlama tekniğiyle yazılmış toplu halindeki dosyalardır. Programının asıl amacı IRC sunucuları üzerinde kodlama ile yapılan sohbetlerin daha kolay yapılabilmesi için geliştirilmiş scriptler sayesinde menü haline getirilmiş olmasıdır. Bu sayede IRC sunucularına bağlanan bir kullanıcının kodlama bilgisi olmasa dahi sohbet edebilme ve sohbetlere katılabilme imkanı arttırılmış olmaktadır. Genel amacı ile daha fazla insanın internet üzerinden sohbet edebilmesini sağlamak olan mirc üzerine script eklenebilme ve değiştirilebilme seçenekleriyle istenildiği gibi kişiselleştirilebilmektedir. Bu sebeple çok da fazla IRC sunucusuna kolaylıkla bağlanarak kendinizi diğer insanlara tanıtabilir ve onlarla iletişim haline geçebilirsiniz.

Günümüzde mirc programlarından çok daha fazla ve etkin kullanılan sohbet programları da mevcuttur ancak bunun yanında mirc hiçbir zaman kaybolmamaktadır. Kullanıcılar hala mirc programı ile IRC sunucuları vasıtasıyla sohbet etmektedirler. Bunun en büyük sebebi ise kimliklerini çok rahat bir şekilde saklayabilecekleri bir programı olan mirc sayesinde daha fazla özgür olmalarıdır. İnsanların birbirleriyle sohbet etmesini yeni insanlarla tanışması arkadaş çevresini geliştirmesi veya değişik konularda fikir paylaşımlarını sağlaması amacıyla internet üzerinden sohbet sürekli olarak gelişmekte ve kendini yenilemektedir. Önümüzde milyonlarca insanın internet üzerinden etkileşime geçerek birbirleriyle sohbet ettiği düşünüldüğünde bu tarz programların ne kadar büyük bir öneme sahip oldu ve kadar çok kullanıldığı daha net anlaşılacaktır. İnsanların internet üzerinden yaptığı sohbetlerde kendi kimliklerini rahatlıkla açıklayabilecekleri gibi bunu saklayabilme istekleri de oldukça fazladır. Bu sebeple mirc gibi programların kullanımı azalsa dahi bitmeyeceği anlaşılabilir.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?