chat programlari

Chat Programları

Chat Programları

Teknolojinin gelişmesi ile kişisel bilgisayarlarımızın internetle tanışması sayesinde hayatımıza girmiş olan chat programları günümüzde iletişim ihtiyacımızın gidermekte büyük rol oynamaktadır. Hayatlarımıza çok kolay entegre olmuş olan bu programların bir çoğunun ücretsiz olması da kullanıcılarının programları kullanmalarında büyük rol oynamaktadır.

Zaman içerisinde katlanarak artmakta olan iletişim ihtiyaçlarımızın giderilmesinde büyük rol oynayan chat programları kullanıcılarına oldukça geniş özellikler ve imkanlar sunmaktadır. Büyük bir çoğunluğunun ücretsiz olduğu bu programların ana gelir kaynağı reklam verenler oluşturmaktadır. Bu sebepten kullanıcılar hiçbir ücret ödememiş olsalar da aslında programları kullanmaları reklam verenler için potansiyel birer müşteri olmaları anlamına gelmektedir. Ücretsiz programlarla kıyaslandığında sayıları bir hayli az olmakla beraber bazı chat programları ise kullanıcılarından belirli ücretler talep etmektedir. Bu ücretler tek seferlik olabildiği gibi aylık, yıllık veya iletişim ücretlendirmesi de uygulayan programlar bulunmaktadır.

Akıllı telefon ve mobil cihazlarında hayatımıza girmesinden sonra bu cihazlar üzerinde de çalışan birçok yeni programda yapılmış, eski programların mobil sürümleri yapılarak cihazlara entegre edilmiş ve kullanımları daha da kolay bir hale gelmiştir. Mobil cihazlardan önceleri sadece kişisel bilgisayarlarımızda çalışan programlar gündelik hayatlarımızda bilgisayarlarımızdan uzak kaldığımızda kullanılamaz hale gelmekteydiler. Mobil cihazların kullanımının artmasından sonra ise günün her saati yanımızda bulunan cihazlarımız sayesinde birçok chat programları yardımı ile iletişim ihtiyaçlarımızı giderme fırsatına kavuşmaktayız.

Çeşitli programlama şirketi tarafından sunulan bu iletişim hizmetleri iletişimimizi ihtiyacımızı sağladığı gibi birçok yeniliği de hayatımıza katmakta, her geçen gün gelişen chat programları bizlere çok sayıda yeni imkan ve olanak sunmaktadır. İlk çıktıkları zamanlarda anlık mesajlaşma hizmeti ile başlamış olan programlar şimdilerde birçok özelliğe sahiptirler. Bazı programlama şirketleri kendilerine özgü yenilikler ile kullanıcılara gelişmiş fırsatlar sunmaktadır. Günümüzde bir çoğu sesli ve görüntülü iletişim imkanını da kullanıcıları internet üzerinden sağlamakta ve kullanıcılar tarafından çokça rağbet gören bu programlar iletişim masraflarımızın büyük ölçüde azalmasını sağlamaktadır. Kullanıcılarına resim, video ve ses kaydı dosyaları gibi bilgi paylaşım imkanları da sunmakta olan ücretli ve ücretsiz chat programlarıyla hayatımızdaki çok sayıda işlem kolaylaşmış iş yükü azalmış bulunmaktadır.

Bilgi ve genel iletişim ihtiyaçlarımızın dışında programların bizlere sunduğu birçok özellik sayesinde kullanıcılar aralarındaki iletişimi daha eğlenceli iletişimlerde sağlanabilmekte, programlar sadece iletişim ve bilgi paylaşımı için kullanılmaktan gün geçtikçe çıkmaya başlamıştır. Programlar bizlere iletişimimizde kullanabilmemiz için sunduğu birçok eğlenceli özellikten bazıları çektiğimiz resimler üzerinde küçük oynamalar ile komik ve eğlenceli hallere getirip paylaşmamızı sağlarken, bazı programlarda şaka içerikli mesajlar atmamıza, okunduktan sonra kendini silme özelliğine sahip iletiler göndermemize olanak sağlamaktadır.

Hayatımıza birçok olumlu yenilik katmakta olan chat programlarının ufakta olsa hayatımıza kötü etkileri de olmuyor demek olmaz. Doğru kullanıldığında faydalı eğlenceli ve ucuz bu iletişim programları özellikle genç neslin bir bölümünde olumsuz etkilerde bırakmakta insanların birbirleriyle olan sosyal ilişkilerini sadece bu ortamlar üzerinden gerçekleştirir bir hale gelmesine neden olmaktadır. Teknoloji hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırırken dikkat etmemiz gereken önemli unsurlardan birisi olan bu olay birbirimizle iletişim kurmamız amacıyla yapılmış olan teknolojik programların bile yanlış kullanımlarında gerçek iletişimimizi azalta bileceğinin bilincinde olmamız gerekmektedir.

Bizlere birçok kolaylık sunan gündelik iletişimimizin ihtiyacımızın büyük bir bölümünde etkili olan chat programlarının daha ne kadar gelişip hayatlarımıza ne gibi kolaylıklar ve avantajlar sunacağı, bizlere ne gibi yenilikler getireceği şimdiden merakla beklenen gelişmelerden biri olmaktadır.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?