sohbet

Sohbet Chat

Merhabalar, ilk makalemiz için konu seçimi yaparken site içeriğimize de uygun olması amacı ile sohbet chat konusunu seçtim. Hepimizin bilgi sahibi olduğu bu makale hakkında hem sizlerin bilgisini tazelemiş olacağız hem de bazı uyarılarda bulunacağız.

Önce sohbet kelimesi ne anlam ifade ediyor bunu ele alalım. TDK’ya göre; dostça, arkadaşça konuşarak hoş bir vakit geçirmek, söyleşi, yârenlik, hasbihâl etmek. Peki internet üzerinden ulaştığımız, bize yazılı yani metin tabanlı anlık mesajlaşma imkanı sağlayan web sitelerinde durum nasıl?

Tabii ki alışıla gelmiş gündelik muhabbetlerimizden çok farklı. Normal durumlarda arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde konuştuğumuz konular, ortak arkadaşlar, hatıralar,  fıkralar, gündelik hayatta yaşadıklarımız olup, senli benli samimi bir havada geçerken, internet üzerinden tanıştığımız insanlarla konuşmalarımız herhangi bir gerçekliğe sahip değildir. Burada olan diyaloglar kısa kelimeler halinde devrik cümleler ile yapılır.

Amaç; eğer birden fazla kişinin katılımı olduğu, isteyenlerin sohbete katılabildiği ortamlarda dikkat çekmek popülarite yakalamak herkesin ilgi odağı olmak, birebir konuşmalarda ise karşımızdaki insanı etkilemeye çalışmaktır. ( Ne işe yarayacaksa artık. ) Espri’ye çok fazla yer verilen bu konuşmalarda iğneleyici kelimeler kullanmakta vazgeçilmez bir durumdur.

Genel manada hiç bir amacı ve faydası yoktur.  İnternet üzerinden yeni kişilerle tanışmak onlarla sohbet chat yapmak, bazı durumlarda sanal üzerinde yaşanan duygusal iletişim kurmak kişileri o an için mutlu ve heyecanlı kılsa da zaman içinde bir vakit kaybından başka bir şey olmadığı anlaşılacaktır. Peki o kadar insan bu tip web sitelerini neden kullanır. İlk aklıma gelen konu boş vakitlerini  daha eğlenceli geçirmek yeni birilerini tanımanın kendine iyi geleceğini düşünmek. Aslında işin aslı böyle değil, kendinizi kaptırmayın. İnternet üzerinde yapılan konuşmalar ve insanların kendilerini tanıtmaları büyük oranda yanlıştır. Sohbet odaları  kimsenin kimseyi tanımadığı bir ortamdır ve her çevreden kişinin olması kaçınılmazdır. Kimseye inanmayın kandırılmayın.

Peki internet üzerinden sohbet nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli birazda bundan bahsedelim. Eğer yeni kişilerle tanışıp internet üzerinden sohbet etmek istiyorsanız bunu kendinizi kaptırmadan eğlenceli bir hale getirmeniz mümkün.  Eğlenceli ve ciddiyet taşımayan sıradan konuları seçin. Gerçekliğe yönelen konulardan uzak durun. Karşınızdaki insanı kırmadan onunla sadece sohbet etmek, vakit geçirmek istediğinizi hissettirin. Kişisel bilgilerinize yönelik soruları cevaplamayın. Hiç kimseye  telefon numaranız sosyal medya hesaplarınız  iş yeri yada ev adresiniz gibi bilgilerinizi vermeyin.

Bunun dışında kalan her durumda chat yapmak iyi bir eğlence aracı ve yeni insanlar tanımak için mükemmel bir bahanedir. Şimdi makalemizde değindiğimiz konuların doruluğuna birlikte bakalım.

Nasıl mı ? Tabii ki sohbet giriş kısmını kullanarak .

Sohbet ‘e başla


Bir önceki yazımız olan makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?