sohbette-sorulacak-sorular

Sohbette Sorulacak Sorular

SOHBET EDERKEN SORULACAK SORULAR

Sohbet ederken, ister yüzyüze, ister herhangi başka bir mecrada olsun, öncelikli yapılması gerekenlerden biri, karşıdaki kişiyi mümkün olduğunda tanımaktır. Böylece, sohbet ettiğimiz kişiye nasıl hitap edebileceğimizi, birlikte nelerden konuşabileceğimizi belirleyebiliriz. Yalnız, bunun için, sohbet ederken sorulacak sorular konusunda dikkatli olmamız gerekiyor. Kuşkusuz ki soru sormak öğrenmenin ilk adımlarındandır. Küçük çocuklar, bu yüzden bu kadar çok soru sorarlar. Öğrenme açlıkları, onları her şey hakkında bilgi toplamaya yönlendirir. Doğru sorular sormak ise, bilgi sahibi olmanın en önemli adımı.

Sohbet ederken sorulacak sorular konusunda göz önünde bulundurulması gereken birçok nokta var. Dikkat etmemiz gereken en önemli kıstas, karşımızdakini hiçbir şekilde incitmemektir. Bu noktaya özen göstererek, karşımızdakini tanımak için sohbet sırasında şu gibi sorulara başvurabiliriz. Örneğin; bir kimsenin hayattaki hedefleri ya da geleceğe dair hayattan beklentileri ilgili bilgiler, o kişi hakkında bilgi verici olabilir. Bu tarz bir soru, aynı zamanda, sohbet açma konusunda da bize yardımcı olabilir. Bir kimsenin ailesiyle olan ilişkisi de, onun genel olarak insanlara karşı tutumu bakımından önemli ipuçları barındırır. Bu nedenle, yeni tanışılan birine, kardeşiyle olan ilişkisi ile ilgili bir soru yöneltilebilir. Eğer verdiği cevap, kardeşiyle rekabet içinde olduğu intibası uyandırıyorsa, bu hırslı bir kişiliğe sahip olduğunun göstergesi olarak düşünülebilir.

Bir kimsenin hobileri ya da boş zamanlarını nasıl geçirdiği, aslında düşündüğümüzden daha da tanıtıcıdır. Bu nedenle, kişiye, dinlediği müzikler, okuduğu son kitap veya izlediği son film hakkında da sorular sorabiliriz. En son okuduğu kitap Çocuk Kalbi olan bir kişi, şüphesiz ki kitap okuma alışkanlığına sahip bir kimse değildir. Eğer güncel bir kitaptan bahsediyorsa, beğendiği, beğenmediği yanlarıyla alakalı sorular yönlendirerek, kişisin eleştirel tarzını öğrenebiliriz. Olumsuz yönler daha ön plandaysa eğer, kişi hayata karşı negatif bakıyor olabilir. Yine, kişinin müzik zevki, ruhsal durumu hakkında aydınlatıcı olabilir. Genel kanıya göre, yavaş müzik dinleyenler daha duygusal olabiliyorlarken, rock müzik severlerse belki biraz daha isyankar bir kişiliğe sahip olabilirler.

Unutmamalıyız ki, her ne soru soruyorsak soralım, cevap vermek soruyu yönelttiğimiz kişiye kalmış. Bu konuda ısrarlı veya agresif bir tutum içerisinde bulunmamalıyız. Şüphesiz ki, hesap sorar tarzda sorulan bir soruyu, kimse normal karşılamayacaktır. Bu tip bir durumla karşılaşmamak için, özellikle kişinin özel hayatıyla ilgili sorulardan kaçınmamızda yarar var. Böyle bir durumda, sohbet ettiğimiz kimse, cevap vermese bile, kendisini rahatsız edilmiş hissederek sohbete son verebilir. Fazla meraklı görünmek de yine bu gibi sorunlara neden olabilir.

Sohbet ederken sorulacak sorular konusu her ne kadar bu kadar mühim olsa da, aslında inceliği elden bırakmamak daha mühim bir mevzu. Bu nedenle, belki de, sohbet ettiğimiz kişiye, bizi tanıma fırsatı sunabilmek için, soru sorma önceliği tanımalıyız. Bu sayede, bizi biraz olsun daha yakından tanıyarak, sorularımıza da daha içten yanıtlar verebilirler. Yani, soru sormaya ayırdığımız zamanı ve ilgiyi, biraz da cevap vermeye yönlendirebilirsek, hem karşımızdakini tanımış, hem de kendimizi tanıtmış oluruz.

Son olarak; soru sormak, özellikle doğru soruları sormak, yalnızca sohbet sırasında değil, genel olarak hayatın tüm alanlarında oldukça güzel bir alışkanlık. İş yerinde, okulda, evde veya başka herhangi bir ortamda, diğerlerinin aklına gelmeyen bir soruyu dillendirmek, muhtemel cevaplar aramak, hepimizin sahip olması gereken yararlı bir fazilettir. Bu tarz bir alışkanlık, çevremizdeki insanları hayata dair düşünmeye, tartışmaya, fikirler ve çözümler üretmeye sevk eder. Yani, sohbet ederken sorulacak sorular mevsuzu üzerinde kafa patlatmadan önce, soru sorma alışkanlığı üzerine eğilmemizde daha büyük yarar var.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?