islami sohbet

İslami Sohbet

İslami Sohbet 

İslami sohbet etmek için neleri ne kadar biliyoruz? İnternet, kullanıcılara kimi zaman sanal âlemde bir karakter, bir kişilik yaratma imkânı verirken kimi zaman da anonim kalabilme şansı tanıyor. Özellikle gerçek hayattaki kişiliğini gizlemek, kim olduğundan bahsetmemek isteyen pek çok kişi sanal bir karaktere dönüşmeyi tercih ediyor. Özellikle hiç tanımadığınız biri ile iletişim sağlayabilme olanağı veren mecralarda bu durumla sıkla karşılaşılıyor. İnsanlar konuşmaya ilk başladıklarında karşılarındaki kişilere kendileri hakkında hiçbir bilgi vermek istemiyorlar. Bu durumun sonucunda da internet aracılığıyla oluşan bir iletişim söz konusu olduğunda tarafların birbirleri hakkında hiçbir fikir sahibi olmamalarından dolayı iletişimsizlik ve uyuşmazlık ortaya çıkıyor.

Kimi insanlar tarafından bu konu farklılığı ilgi çekip talep görse de büyük bir çoğunluk bu iletişim araçlarını fikir alışverişi yapmak, bilgilerini paylaşmak, yeni şeyler öğrenmek için de kullanıyor. Bu kullanım şekilleri ile islami sohbet etmek isteyen bir kişinin ilk dikkat ettiği şey ise sohbetin yapıldığı yerin belli bir konu başlığı altında toplanmış olmasıdır. Bu tür bir hassasiyeti olan insan gruplarından biri de islami sohbet başlığı altında sohbet etmek isteyen insanların oluşturduğu gruptur.

Dini konularda sohbet etmek isteyen bir kişi; genellikle mensup olduğu dinle ilgili daha önce duymadığı yeni bilgileri öğrenmeyi, herhangi bir konunun dini boyutunun ne olduğu konusunda fikir alışverişi yapabilmeyi amaçlar.  Ayrıca dine uygun olacak şekilde günlük hayatta nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgiler almayı, ayetleri – hadisleri ve bunların ne anlama geldiği ve nasıl yorumlanması gerektiği konusunda bilgi almayı hedefler. İşte bu sebeplerle sohbet etmek isteyen bir kişinin ilk ilgi duyduğu yerin islami sohbet gerçekleştirebileceği yerler olması gerekiyor. İslam dininin kendisi ve yorumlamaları konusunda dünyada uçsuz bucaksız bilgileri ele almış birçok kaynak kitap bulunuyor. Bu kitapların verdiği bilgilere, ulaştığı sonuçlara ise bir çırpıda ulaşabilmek, hepsine birden hâkim olabilmek insan ömrünün uzunluğu göz önüne alındığında mümkün gözükmüyor.

Ulaşmak istediği bilgiyi hangi kaynaktan doğru şekilde elde edebileceğini, aradığı şeyi nerelerde araması gerektiğini kendi başına beceremiyor. Bu yüzden islami sohbet etme seçeneklerini kullanmış biri karşısındaki kişinin de bilgisinden, okumalarından, öğrendiği şeylerden direkt olarak faydalanabilir. Aradığı şey konusunda belirsizlik yaşayan ya da o şeyi nerede bulabileceği konusunda belirsizlik yaşayan biri için bu tür bir iletişim yöntemi çok verimli olacaktır. Farklı yorumlara açık olan ayet, hadisler ve okumalar için benzer okumaları yapmış, aynı yerlerde kafasında sorun işareti kalmış insanlarla bilgi paylaşımı yapabilmek özellikle bu konularda öğrenmenin en etkili yöntemi olabilir.

Birçok insan bu tür sohbet ortamında karşılaştıkları karşı tarafın tavrı ya da yazdıklarına büyük önem veriyor. Hiç tanımadığı birisinden kendini rahatsız edici mesajlar almak istemeyen, konuşulan dile önem veren pek çok insan bu tür sohbet ortamlarında kendi konuşmalarının da karşı tarafı incitmeyecek, onlara ruhsal manada zarar vermeyecek şekilde davranmaya en üst düzeyde önem veriyor. Aynı hassasiyetlere sahip insanların oluşturacağı bir islami sohbet ortamı taraflar için bu tür sıkıntıları da ortadan kaldırıyor.

Benzer dini eğitimleri alıp genel ahlakını şekillendirmiş kimseler günlük hayattaki davranışlarının titizliği konusunda da özenli oldukları için islami sohbet ortamı gibi belli bir birliğin sağlanabildiği platformda daha rahat olabiliyorlar. Böylece kendilerini rahatsız edecek, küçük düşmelerini hissettirecek olası durumlardan da uzak durabiliyorlar. Eğer benzer ortamlar; sohbet etmek, dini konuları tartışmak, eksik bilgiye sahip olduğu konularda yeterli düzeyde bilgilere ulaşmak için kullanılıyorsa faydalı oluyor. Bu da sohbetin gerçekleştirildiği ortamın diline şekil veriyor.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?