Sohbette Bunlar Önemli

Yanlış Anlaşılmamak İçin Sohbet Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanların birbiriyle konuşması ve sohbet etmesi birbirlerini tanıyabilmeleri ve birbirleri hakkında fikir sahibi olabilmeleri için vazgeçilmez bir gerekliliktir.İnsanların hem kendi dertlerini anlatabilmeleri hem de karşısındaki insanların dertlerini anlayabilmeleri için onlarla konuşmaları ve sohbet etmeleri gerekmektedir.Bunun yanında insanların çevrelerini genişletmek yeni arkadaşlar edinmek ve yeni insanlarla iletişime geçmesi için onlarla sohbet etmeleri gerekmektedir.Arkadaşlarla sohbet etmek yeni tanışılan kişileri yakından tanıyabilmek ve onlara doğru bir şekilde kendini tanıtmak isteyenlerin konuşmalarından dikkatli ve özenli olmaları gerekmektedir. İnsanlarla sohbet ederken dikkat edilmesi gerekenler elbette birçok konuyu içermektedir.

Sohbet edilecek kişi veya kişilerin yakınlıkları ve aradaki samimiyet derecesi sohbet ederken dikkat edilmesi gereken konular içerisinde en önemlilerindendir. Sohbet edilecek kişi veya kişiler yakından tanınan insanlar değilse özel konulara girilmesi ve gereksiz samimiyet sağlanması yanlış anlaşılmalara ve yanlış tanınmalara sebep olacaktır. Yeteri kadar tanınmayan veya belirli bir samimiyet çerçevesi olmayan kişilerle özel konulara girilmesi detaylı bilgiler verilmesi ileride ciddi sorunların doğmasına sebep olacaktır. Birbirini yakından tanımayan iki insanın birbirleri hakkında direkt olarak özel konulara girmeleri olumsuz karşılanabilecektir. Özellikle internet üzerinden yapılan sohbetlerde sohbet edilen kişinin kim olduğu hakkında kesin bir bilgi sağlanamayacağından öncelikle iyi bir şekilde tanınmasını sağlanmasına dikkat edilmesi yararlı olacaktır. Sohbet ederken dikkat edilmesi gerekenler konusunun bir başka önemli husus da sohbet esnasında orada olmayan kişiler hakkında yapılan konuşmalardır. İki insanın birbirleriyle sohbetleri veya bir grubun birbirleriyle sohbetleri esnasında olan ortamda olmayan ve sohbete dahil olmayan kişiler hakkında konuşulacak konularda dikkatli olunması sohbetin keyifli geçmesi açısından fayda sağlayacaktır. Sohbet esnasında orada bulunmayan kişiler hakkında çok fazla olumsuz konuşulması sohbet esnasında orada bulunan kişi veya kişilerce yadırganabilir. İnsanların sohbet sırasında ortamda bulunmayan başka kişiler hakkında oradaki insanların daha önce bilmedikleri olumsuz durumları veya bilgileri paylaşması sohbetin keyifli ve güzel bir şekilde gitmesini etkileyebilir. Hakkında konuşulan kişinin belki de bilinmemesini istediği bir şeylerin o ortamda konuşulması olumsuz durumların oluşmasına sebep olabilir. Sohbet ederken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bu durumda hassas yaklaşılması herhangi bir insanın bu sohbetten ötürü zor durumda kalmasını önleyebilecektir.

İnsanların birbirleri arasında yapacakları sohbetlerin keyifli olması, insanlar arasındaki ilişkilerin olumlu etkilenmesi için sohbet içeriğinin de uygun seçilmesi sohbet ederken dikkat edilmesi gerekenler konusunda büyük önemi vardır. Sohbet eden kişiler daha önceden olan arkadaşlar, aile çevresi veya yeni tanışılan kişiler olsalar dahi sohbet ederken kişilerin ortak ilgi ve alakalarından konular seçilerek sohbet etmeleri sohbetin keyifli ve uzun süreler devam etmesini sağlayacaktır. Uygun konuların seçilmesi iki insanın birbirleriyle konuşmalarından ve sohbetlerinden olabildiğince fazla keyif almalarını ve sohbetin amacına ulaşmasını sağlayacaktır. Sohbet edilecek kişi çok yakın bir arkadaş, aileden biri, akraba veya bir çalışma arkadaşı dahi olsa sohbetin içeriğinin her iki tarafında ilgi ve alakasını çekecek şekilde olması sohbetin keyifli ve uzun süre devam etmesi sağlayacaktır. Ayrıca insanların birbirleriyle olan ilişkilerinin kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Bu sebeple sohbet esnasında karşıdaki kişinin sıkılacak veya ilgisini çekmeyen hatta konuşmak istemediği veya korktuğu konular hakkında konuşmak ve sohbet etmek itici olacaktır. Bu durumlarda sohbet kısa sürede bitecek bir kişilerin birbirleriyle olan sohbet istekleri azalacaktır. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak, doğru tanınabilmek ve arkadaş çevresinin geliştirilebilmesi için sohbet edilmesi gerekenler hususunda özen gösterilmesi gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?