arkadaşlık

İnternet Arkadaşlığı

İnternet Arkadaşlığı Doğru mu?

Yaşadığımız internet çağında özellikle gençler zamanlarının büyük bir kısmını internette geçiriyorlar. İnternet sayesinde sosyal etkileşim içerisinde olmak artık her zamankinden daha kolay… Sosyal paylaşım platformları, tanışma siteleri benzer ilgiye sahip insanların birbirleri ile iletişime geçmelerini sağlayan araçlar haline geldiler.

İnternet arkadaşlığı sadece gençlere özgü bir kavram değil. Günümüzde internet üzerinden tanışarak evlenen ve kendinden bir parça bulduğu insanla uzun süre ilişkisini devam ettiren bireyler bulunmaktadır. Sosyal platformlar sayesinde insan ilişkileri gelişir ve insanlar kendilerini daha kolay ifade edebilir duruma gelirler. Gerçek hayatta içedönük bir bireyin sosyal medya platformlarında aktif olduğu görülmektedir. Zamanla özgüveni eksik insanlar sosyal medya platformlarında kendilerine duydukları güveni gerçek hayatta da yansıtmaya başlarlar. İnternetten arkadaşlık insanın sosyal becerilerinin gelişmesine yardımcı olan unsurlardan biri haline gelmiştir. Bazı insanlar internet arkadaşlığı hakkında olumsuz düşüncelere kapılmış durumdalar. İnternet üzerine tanışılan birey ile kurulacak ilişkinin seviyesiz, gereksiz ve samimiyetten uzak olduğunu savunan birçok insan bulunmakta. Eğer internetten arkadaşlık yapmayı düşünüyorsanız bunun için özel olarak üretilmiş çok amaçlı siteler bulunmakta. Fakat araştırmalar insanların çoğunun internet profillerini oluştururken yalan söyledikleri sonucuna varmıştır. Bu araştırma sırasında katılımcıların internet profillerindeki bilgiler taban alınarak ehliyetleri, boyları ve kiloları ölçüldü. Özellikle kadınların internet profillerinde kendilerini olduklarından zayıf gösterme eğilimleri oldukları kanıtlandı. İnternet arkadaşlığı, dikkatli olunması gereken bir husustur. İnsanların yalan söyleyebilme kabiliyeti göz ardı edilmemeli ve kişi hakkında doğru bilgiye ulaşmaya çalışılmalıdır. İnternetten arkadaşlık yapacağınız birey eğer erkekse araştırmalara göre bireyin profilinde bulunan aşk ve ilişki hakkında paylaştığı sözler sizi o bireye daha çok yakınlaştırıyor.

Bilinçaltınıza kazınan aşk kelimesi bireye âşık olmanızı sağlayabilecek kadar etkili bir kelime haline geliyor.  insan sınıflarına önem veren bir müessesedir. Farklı şirketler tarafından anket amaçlı yapılan bir uygulamada üç görünüm tipine sahip kullanıcı tanışma sitelerine kayıt ediliyor. Araştırmanın sonucunda orta ve yüksek sınıflı insanlar revaçtayken düşük sınıftan gibi duran adaylar en alt sıralarda yer alıyorlar. İnternet üzerinden yapılan arkadaşlıklarda sadece benzer ilgi alanlarına sahip olmak güvenli ve uzun süreli bir ilişki yaşayacağınıza işaret değildir. Farklı ve zıt karakter özelliklerine sahip insanların da uzun süreli ilişkiler kurabildikleri bilinmektedir.  Algoritmalar insanların arasındaki uyumun belirlenmesi üzere yeterli kavramlar değildir. İnternet üzerinden yakınlık kurduğunuz arkadaş veya eş adayınız düzenlediğiniz randevulara gelmiyor ise şüphelenmeye başlamanız normaldir. Fakat sosyal korkuya sahip insanların randevulaşmaları zordur. Randevulaşmayı reddeden adayın reddinin temel sebebini anlamaya çalışmalısınız. Sosyal korku dışında birçok ihtimal vardır. Günümüzde içki içme oranı dahi arkadaşlık ilişkilerinde büyük bir rol oynamaktadır. İnternet sitelerinde içki içmeyen kadınlara oranla içki içen kadınlar daha çok tercih ediliyorlar. İnternet üzerinden evlilik amaçlı tanışan bireylerin boşanma oranlarının çok düşük olduğu düşünülmekte. İlgi ve alakalarına göre eş seçimi yapmak üzere yola çıkan bireylerin kendileri için en doğru olan insanı bulma oranları daha yüksek oluyor. İnternetin verebileceği zararlar ancak kişi tarafından deneyim edildiğinde anlaşılabilecek unsurlardır. Fakat internet üzerinde başınıza gelen bir kötü olayın tüm internet hayatınızı etkilemesine izin vermemeniz gerekir. Bu arkadaşlık tipinde karşılık güven büyük önem taşımaktadır. Arkadaşlık kurmak üzere konuştuğunuz birey hakkında doğru ve sağlam bilgi elde etmeye çalışmalısınız. Sözlerinde samimi olmadığını düşündüğünüz insanlarla ilişkiyi kesmelisiniz.

İnternet insanın özelliklerini istediği gibi şekillendirebileceği bir unsur olduğundan sadece internet üzerinden bir insanı tanımak mümkün değildir. Mutlaka yüz yüze görüşülmesi gerekmektedir.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?