güzel konuşma

Güzel Konuşma

Güzel Bir Konuşma Tarzına Sahip Olmanın Önemi

Güzel konuşma toplum hayatınızdaki itibarınızı arttıran ve bilgi birikiminizi karşı tarafa doğru şekilde aktarmanızı sağlayan bir özelliktir. Güzel ve etkili konuşan bir bireyin toplum hayatındaki ve sosyal yaşantısındaki becerileri güzel konuşma dilini ve tonunu doğru kullanmayan insanlara oranla daha gelişmiştir.

Herhangi bir düşüncenin, sözcüğün, olayın ve arzunun ses becerileri kullanılarak anlatılmasına “konuşma” denir. İnsan içgüdüsel olarak düşüncelerini başkaları ile paylaşma ihtiyacı duyar. Yıllardır düşüncelerin kalıcılığını arttırmak üzere yapılan gerek sözlü gerek yazılı çalışmalar bulunmaktadır. Bu ihtiyaç güzel konuşma kurallarına uyulduğu vakit verimli hale gelebilir. İnsanlar konuşarak iletişime geçmeyi yazıdan daha kolay bulurlar. Günümüzün her anında binlerce hatta milyonlarca kelime kullanmaya yetecek kadar geniş bir kelime haznemiz olsa da günlük hayatımızda ne yazık ki çok az sayıda kelime kullanmaktayız. Güzel konuşma hemen her alanda başarılı olmanızı sağlayacak temek şartlardandır. Hedeflerinize giden yolda etkili bir dil kullanmanız büyük önem taşır. Ayrıca güzel konuşma bir insanı ötekinden ayıran en temel vasıflardandır. Toplumdaki yerinize göre konuşma stiliniz farklılık gösterecektir. İnsanlar kendilerini güzel konuşma sanatı ile ifade ettikleri vakit süslü ve doğru cümleler karşıdakinin beynine kazınır. İnsanlar düşündüklerinin bir kısmını kendilerine saklayabilmeli ve söylediklerini düşünme yetisine sahip olmalıdırlar.  Yetersiz konuşma stili ve diksiyon bozuklukları dediklerinizin anlaşılmamasına neden olabilir. Her şeyden önce konuşmanın da bir sanat olduğu bilinmeli ve estetik zevk yaratması beklenen sanat eserleri gibi konuşma sanatının sonucunda da estetik zevk karşı tarafta uyandırılmalıdır. Düzgün konuşmanın yanında düşüncelerinizi karşı tarafa aktarış biçiminiz de büyük önem taşımaktadır.

Kelimelerin cümle içerisinde doğru yere yerleştirilmesi, cümlelerin akıcı bir yapıda olması doğru konuşmanızı sağlayacak unsurlardır. Konuşma sırasında mantık hatalarına yer verilmemelidir. Şüphesiz karşı tarafın kafasını bulandıracak ve esas konudan uzaklaşmalarına neden olacak bir hata biçimidir. Doğru konuşup konuşmadığınızdan bir türlü emin olamıyorsanız karşı tarafın hal ve hareketleri size nasıl bir izlenim bıraktığınız hakkında çok sayıda bilgi verebilir. Eğer karşı tarafa iletmeye çalıştığınız mesaj tam olarak anlaşılmışsa doğru ve anlaşılır bir dil kullanıyorsunuz demektir. Konuşma tonu ve stili hayatınızın birçok yerinde sizi etkileyen faktörlerdir. Sadece ses tonunuz sebebiyle kendinizi istemediğiniz bir kavga içerisinde bulabilirsiniz. Dolayısıyla konuşma sırasında ses iniş çıkışlarınızı kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Toplumdaki sorunların çözülebilmesi için konuşma ve anlaşma yöntemlerindeki doğruluk büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle siyasetçiler vizyonları hakkında konuşurlarken bahsettikleri kavramları dinleyicilerine etkileyici bir üslup kullanarak lanse etmelidirler. Diğer bir adı retorik olan konuşma biçimindeki doğruluk, yaşantınızda size daha aydın bir bakış açısı sağlayacaktır. İnsanların sözlerinize önem vermesi ve sizi dinlemekten keyif almaları için sözcükleri özenle seçmeye dikkat etmelisiniz. Doğru konuşma sanatı ve ses tonu her ne kadar kişinin yetenekleri ile alakalı olsa da doğru konuşmak üzere dikkat edilmesi gereken kıstaslar uygulanabilir. Fakat konuşma sekliniz bulunduğunuz ortamlara göre değişebilir. Samimi olduğunuz bir insanın yanında konuşma kurallarına önem vermeyebilir ve hatalara açık bir yapıya bürünebilirsiniz. Fakat kendinize yakın bir insanın yanında konuşma stilinize dikkat etmeniz gerekmeyebilir. Özellikle konuşmanızın ön planda tutulacağı bir ortamda konuşma stilinize her zamankinden daha çok dikkat etmeniz gerekebilir.

İnsanlar güzel konuşmayı bilmeli. Sözcük bilgilerini kullanmaya çalışmalı ve konuşma becerilerinin gerilemesine izin vermemelidirler. Yüzyıllardır insanların temel ihtiyaçlarından biri olan konuşma, gerilemek veya yerinde saymak yerine gelişmeli ve ilerlemelidir.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google
ETİKETLER :

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?