dogru-turkce

Doğru Türkçe Kullanımı

Merhaba, bu makalemizde doğru Türkçe kullanımı ve Türk dilini en doğru şekilde telaffuz etmenin faydalarını anlatmaya çalışacağım. Düşündüklerimiz ve hissettiklerimizi anlatmada dil bizim kullandığımız alternatifi olmayan tek araçtır. Duygularımızı ve söylemek istediklerimizi karışımızdakine böyle ifade ederiz. Ayrıca bizden neler istendiğini doğru anlamamız içinde dil etkili bir iletişim yoludur.

Öncelikle TDK’ya göre dil ne demek bir göz atalım.

1-) İnsanların düşündüklerini ve duyduklarını bildirmek için kelimelerle veya işaretlerle yaptıkları anlaşma, lisan, zeban

Evet dilin tanımı bu şekilde geçmekte, peki bunları yaparken Türkçeyi ne kadar doğru kullanıyoruz. Olması gerektiği gibi mi ? yoksa kolayımıza geldiği kulak aşinalığı gibi mi ? Yıllar önce yazılmış bir roman kitabını alıp okuduğumuzda çoğu kelimeleri anlamıyoruz. Türkçe’nin geçen zaman zarfı içerisinde değişime uğradığını fark etmemek mümkün değil.

Bir başka konuda, karşılıklı konuşurken kullandığımız dil’in dışında yazılı bir mesaj göndereceğimiz zaman da yazım kurallarına uymadan karşımızdaki alıcıya mesajımızı gönderiyoruz. Peki etkili bir iletişim kurmak için dil neden önemli ? Burada değinmek istediğim konu, yazılı bir iletişim, konuşma, sohbet sırasındaki önemidir. Bildiğimiz gibi internet üzerinden olan sohbetlerimizde bir çok kısaltma kullanılmakta Türkçe yok sayılmaktadır. Bu konuşmayı samimiyetsiz ve saygısız bir hava sokmaktadır. Hiç tanımadığımız ilk kez konuştuğumuz birisi ile bu tarz bir söyleşinin oldukça kötü bir izlenim yaratacağı herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Eğer doğru ve kurallara uygun bir dil ile sade yalın anlatımla yazışmak karşımızda olan kişiyi oldukça etkileyecek, bu bizim için iyi bir ilk izlenim olacaktır. Gündelik yaşantımıza giren ve hemen hemen hepimizde alışkanlık haline gelen Türkçe olmayan ancak sanki Türk diline aitmiş gibi kullanılan bir çok kelime vardır. Bu kelimelerin kullanımı da adeta bir eğitim seviyesi gösterme, kişinin kendisine farklı hissetmesi gibi bir duruma kadar gelmiştir.

Günlük konuşmalarımızda gitgide artan yabancı kelimeler, konuşma dilindeki yanlış telaffuz ve internet ortamındaki yazışmalarımızdaki yazım şeklimiz gün geçtikçe Türkçe kullanımımıza zarar vermekte, iletişim kurmada ve birbirimizi anlamada zorluklar çekmemize neden olmaktadır. Özellikle karşılıklı sohbette doğru Türkçe kullanımı bireylerin birbirlerini anlamalarında çok büyük bir rol oynamakta, ancak gün geçtikçe bozulan telaffuzumuz iletişim yeteneklerimizi de köreltmektedir.

Hayatımızın bir parçası olarak kullandığımız birçok teknolojik ürün ve bu ürünlerin bizlere sunmuş olduğu birçok teknolojik ürün içerisinde kullanılan yabancı diller yaman içerisinde yazım ve konuşma dilimize kötü yönde etkiler bırakmaktadır. Ayrıca gündelik konuşmalarımızda doğru telaffuz ettiğimizi düşündüğümüz “yanlız”, “aferim” gibi hatalı kullanımlarda mevcut olmaktadır. Bu kelimelerin yalnız ve aferin olarak doğru yazılıp telaffuz edilmeleri iletişimimizi kuvvetlendirmekte ve sohbette doğru Türkçe kullanımı için iyi birer örnek teşkil etmektedirler.

Konuşmalarımızda bir diğer olumsuz etken ise şive farklılıklarıdır. Her ne kadar yazışmalarımızda doğru Türkçe kullanımına dikkat etsek bile büyük bir çoğunluğumuz sohbette doğru Türkçe kullanımı için çaba sarf etmemekteyiz. Bulunduğumuz yada kökenlerimizi aldığımız bölgenin konuşma şivesinin getirdiği alışkanlıklar kolay kolay değişmemekte, zaman içerisinde alıştığımız telaffuz kulaklarımıza doğru gelmeye başlamaktadır. Etnik kökenlerimizden bizlere geçen bu konuşma şivesine alışkın olmayan biriyle yaptığımız sohbetlerde ise yanlış telaffuzlarımız karşımızdaki ile iletişimizi güçleştirmekte, hatta nadir durumlarda da olsa bazen iletişimin tamamen anlaşılamamasına neden olmaktadır. Bu gibi iletişim zorluklarının önüne geçilmesi yazışmalarımızda ve sohbette doğru Türkçe kullanımı nasıl olmalı öğrenmek için birçok diksiyon ve doğru Türkçe kullanımı kursları ülkemizde hizmet vermektedir.

Genç nüfusun kendi aralarında kullandıkları konuşma dili, kelime kısaltmaları ve sohbetlerinde çokça yabancı kelime kullanımları zaman içerisinde aralarındaki sohbetlerdeki Türkçe kelimelere verdikleri deformasyonlar alışkanlık halini almaya başlamaktadır. Bir birleriyle olan iletişimlerinde sürekli alışmış oldukları kısaltmaları kullanmaları Türkçe telaffuzlarına zarar vermekte ve yazışma ve sohbette doğru Türkçe kullanımı büyük ölçüde azalmış bulunmaktadır. Bu hatalı kullanımlar o kadar ileri seviyede kullanılmaktadır ki birçok yazışmamızda kullandığımız akıllı uygulamalarda olan Türkçe yazım desteği programlarında bile zaman içerisinde hatalı kullanımlar yer almaya başlamıştır. Genç nüfustaki bu konuşma değişimleri özellikle yaşlılar arasında anlaşılmakta ve iletişimde büyük kopukluklara neden olmaktadır. Gündelik hayatta karşımıza çıkan bu sorunlar ilerleyen zamanlarda iş hayatlarında da gençlerimizin önüne çıkmakta ve iş hayatlarını oldukça olumsuz etkileye bilmektedir. Özellikle genç yaşta öğrenme kabiliyetinin yüksek olması telaffuz ve yazışmalardaki hataların çok daha hızlı bir şekilde giderilmesine olanak sağlamaktadır.

Çevremizle iletişimimizde yaptığımız hatalar birçoğumuz için aslında biraz daha dikkatli davranarak ve bilgi edinerek çözülebilecek kadar düşük seviyede olmaktadır. Ancak küçükte olsa alışkanlıklardan kurtulmak çaba sarf etmemizi gerektirir. Göstermiş olacağımız bu küçük çaba sayesinde karşımızdakini anlama ve kendimizi hitap etme yeteneklerimizde gözle görülür olumlu etkiler bırakacaktır. Yanlış anlaşılmalar ortadan kalktığı zaman günlük hayatımızın kolaylaşmaya başladığını çalıştığımız işlerde işvereniniz ile kurduğunuz verimli iletişim sayesinde daha çok az çaba ile daha çok iş yapmaya başladığımızda küçük hataların neden olduğu olumsuzlukları daha iyi görmeye başlayacaksınız.

İletişimdeki küçük hatalarınızın size ne kadar zorluk çıkardığını fark ettiğiniz zaman yazışma ve telaffuzda doğru Türkçe kullanımının önemini anlayacak ve hatalı kullanımları düzeltmek için sarf edilen çabanın meyvelerini toplamaya başlayacaksınız. Gündelik ve iş hayatımızda kullandığımız doğru Türkçe karşımızdakiler ile kurduğumuz iletişimde çok büyük ölçüde hayatımızı kolaylaştırmakta ve ufak gayretlerle hatalarımızı düzeltmek yaşamımıza çok büyük artılar katacaktır.


Bir önceki yazımız olan « makalemize de bakmanızı tavsiye ederiz.
google

yorumlarBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?